Dzień Babci i Dziadka – klasy pierwsze
18 lutego 2015
Mistrzowie Kodowania
27 lutego 2015
Pokaż wszystkie

Wycieczka – II edycja Cyfrowej Dziecięcej Encyklopedii Wielkopolan

Dnia 20. 02. 2015r. uczniowie biorący udział w projekcie Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolan udali się na wycieczkę do Muzeum Regionalnego

w Pyzdrach oraz do dworku Władysława Stanisława Reymonta w Kołaczkowie,
aby lepiej poznać historię okolicy.
Siedziba muzeum w Pyzdrach mieści się w dawnym klasztorze franciszkańskim. Pomieszczenia zajmowane przez muzeum to refektarz, kuchnia klasztorna oraz piwnice. W maju, roku 1998, zwiedzającym muzeum udostępnione zostały odrestaurowane krużganki klasztoru wraz ze znajdującymi się w nich zespołem późnośredniowiecznych i barokowych fresków. Ekspozycja muzeum poświęcona jest dziejom miasta i okolic. Można tu zobaczyć prócz licznych zbiorów ceramiki archeologicznej, dwa skarby monet srebrnych z XI i XV wieku, pergaminowe dokumenty królewskich przywilejów dla miejscowych cechów rzemieślniczych, militaria z okresu powstania styczniowego.
Po zwiedzeniu muzeum dzieci poznawały bogatą historię Pyzdr  metodą questingu. Wyprawa poprowadziła po uliczkach Pyzdr, prezentując ciekawą historię królewskiego miasta. Poznali miejsca związane z Kazimierzem Wielkim, przenieśli  się w czasy świetności miasta.
W drodze do Kołaczkowa zrobili pamiątkowe zdjęcie w Borzykowie, gdzie znajdował się pruski posterunek graniczny pomiędzy Królestwem Kongresowym w składzieImperium Rosyjskim, a Królestwem Prus.
W dworku Władysława Stanisława Reymonta odbyło się spotkanie z Stanisławem Dębickim synem opisywanego przez dzieci uczestnikiem powstania wielkopolskiego Jana Dębickiego. Pan Stanisław przybliżył nam postać swego taty oraz historię rodziny Dębickich. Uczestnicy sfotografowali i udokumentowali zachowane pamiątki.
Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzenie Izby Pamięci Władysława Stanisława Reymonta, ponieważ jedna z grup podjęła się opisania biogramu poety. Uczniowie
z wielkim zainteresowaniem słuchali historii związanej z losami poety i dworku. Również dokumentowali zachowane pamiątki i dokumenty.