Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
7 czerwca 2020
Dżungla
12 czerwca 2020
Pokaż wszystkie

JESTEŚMY DZIEĆMI MAMY SWOJE PRAWA

Każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa – prawa dziecka. Ten tydzień upłynął „Pszczółkom” w klimacie obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka. Dzieci podczas zdalnych zajęć poszerzyły wiedzę na temat swoich praw, jak również praw wszystkich ludzi. Dziecko powinno znać swoje prawa, rozumieć je i świadomie z nich korzystać. Niestety dziecko musi również zrozumieć, że to co jest jego przywilejem staje się również obowiązkiem do przestrzegania np. Mam prawo czuć się bezpiecznie – oznacza, że mam obowiązek być dobrym dla innych, Mam prawo do zabawy i wypoczynku – oznacza, że mam obowiązek pozwalać na zabawę innym i szanować ich potrzebę odpoczynku.
W tym tygodniu rozmawialiśmy również o dzieciach z różnych krain i oglądaliśmy filmik przedstawiający dzieci z różnych stron świata. Zwróciliśmy uwagę, że każde z nich jest inne, ma inny kolor skóry, inny kształt oczu, inne fryzury i ubrania. Jednak pomimo tego ,że różnią się wyglądem, wszystkie kochają się bawić z kolegami i koleżankami tak jak nasze przedszkolaki.

Uczyliśmy się rozpoznawać i nazywać podstawowe emocje. Dzieci w zabawie uczyły się rozładowywać je za pomocą gestów. Dzieci zdobywały również umiejętności praktyczne takie jak mierzenie, które niejednokrotnie przyda im się w codziennym życiu. Porównywały długości przedmiotów, dokonując pomiaru za pomocą przyborów służących do mierzenia długości. Przypomniały sobie kolory oraz wygląd i nazwy podstawowych figur geometrycznych.

FILMIK

Monika Patrzek