Czas na wakacje
27 czerwca 2020
Pokaż wszystkie

Zakończenie roku szkolnego 2019/2020

Rok szkolny 2019/2020 właśnie dobiegł końca. Zgodnie z kalendarzem szkolnym dzień 26 czerwca był dniem zakończenia edukacji. Ten dzień okazał się wyjątkowy i inny niż wszystkie do tej pory ze względu na panującą od marca pandemię koronawirusa i obowiązującą naukę zdalną. Z uwagi na obecną sytuację epidemiczną w kraju, nie udało się zorganizować wspólnego, uroczystego zakończenia roku szkolnego. Odbiór tegorocznych świadectw, nagród i dyplomów z rąk wychowawców, za osiągnięcia w nauce miał miejsce w poszczególnych klasach, według ustalonego harmonogramu z zachowaniem reżimu sanitarnego i wytycznych GIS. Uczniów powitała dyrektor szkoły, gratulując promocji do następnej klasy, życząc zdrowia, udanych i bezpiecznych wakacji. Dziękowała zebranym rodzicom za trud nauczania zdalnego, gratulowała wytrwałości i cierpliwości.

Uczniowie wchodzący po odbiór świadectwa zastali puste szkolne korytarze i puste ławki w klasach. W wyznaczonej sali czekał na dzieci wychowawca, który indywidualnie wręczał świadectwa i nagrody książkowe. To nowa rzeczywistość, z którą przyszło nam się zmierzyć w ostatnim czasie. Szczególnie jest to trudna sytuacja dla uczniów, dla których szkoła to nie tylko miejsce zdobywania wiedzy, ale także nawiązywania relacji i spotkań z rówieśnikami. Zagubieni mogą się czuć także rodzice, którzy z dnia na dzień zostali obarczeni dodatkowymi obowiązkami i koniecznością stworzenia dzieciom warunków do nauki zdalnej.

Zawieszenie zajęć stacjonarnych to jednak przede wszystkim ogromny sprawdzian dla nauczycieli, którzy w jednej chwili przeorganizowali swoją pracę i pokazali, że polski pedagog to kreatywny pedagog, który jest w stanie sprostać chyba każdemu wyzwaniu edukacyjnemu. Trwający nadal czas pandemii, to również czas bardzo trudnych decyzji dla dyrektora szkoły; decyzji niecodziennych, ale zawsze podyktowanych bezpieczeństwem i dobrem całej społeczności szkolnej, a przede wszystkim uczniów.
To właśnie względy bezpieczeństwa sprawiły, że tegoroczne zakończenie roku szkolnego odbywa się w innych warunkach niż zwykle. Wszystko po to, by ograniczyć gromadzenie się społeczności szkolnej i tym samym zminimalizować niepotrzebne ryzyko.

Wszystkim dzieciom, młodzieży życzymy udanych, słonecznych i bezpiecznych wakacji.

Milena Jóźwiak-Szklarkowska

GALERIA1

GALERIA2